Zivotni draha

VangelisEvangelos Odyssey Papathanassiou se narodil se 29.března 1943 v řeckém městě Valos. Poté co ukončil školu spolu se svými přáteli založil skupinu Formynx, která se v Řecku stala brzy velice populární. Na počátku své tvorby se zajímal o řeckou národní hudbu a operu.
V roce 1960 odjel do Paříže, kde pro národní operu komponoval vážnou hudbu (Poeme Symponique, Earth). Do Paříže se vrátil po řeckém převratu v roce 1968 a spolu s Demisem Roussosem a Loukasem Siderasem založil skupinu Aphrodite's Child. Skupina vydala několik velmi úspěšných singlů a rozpadla se po třech letech po vydání kontroverzního alba 666. Ve spolupráci s režisérem Fredericem Rossifem vzniklo několik velice úspěšných soundtracků k přírodovědným filmům L' Apocalypse Des Animaux (1973), La Fete Sauvage, Opera Sauvage (kompilace z 1979) a Sauvage Et Beau. V této době vzniká také jeho první sólové album Earth.
Po neustálých změnách nahrávacích studií odjel v roce 1974 do Londýna, kde si založil své vlastní nahrávací studio známé jako Nemo Studios. Zde vznikají alba Heaven and Hell, Albedo 0.39, Spiral, Beauborg, See You Later a China. V roce 1978 se vrátil do Řecka natočit album tradičních řeckých a byzantských písní Odes s Irene Papas (té pak v roce 1983 připravil hudbu k řecké tragedii Electra). Celosvětovou popularitu mu však přineslo teprve spojení se zpěvákem Jonem Andersonem ze skupiny Yes. Jejich deska Friends Of Mr. Cairo na které se nacházel megahit I'll Find My Way Home se v roce 1981 zařadila mezi světové bestsellery na poli populární hudby. Spolupráce s Jonem však nevydržela dlouho a po dalších dvou deskách Short Stories a Private Collection se Vangelis vrátil na sólovou dráhu.
V roce 1984 vychází desky Soil Festivities, Invisible Connection a mystická hudba Mask složená na motivy Aztéckých a Mayských kultur. Poté Vangelis nějakou dobu komponoval skladby pro The Royal Ballet Company v Londýně a pracoval na soundtracích k filmům. Po této pauze v sólové kariéře se Vangelis vrací přehledem své dosavadní tvorby Themes (1988) a vydává další sólovou desku Direct (1988). Na Direct navazuje další futuristická deska City (1990). Ve spolupráci s Jonem Andersonem vzniká roku 1991 deska Page Of Life. V témže roce vychází výběr jeho největších hitů dvojalbum Greatest Hits. V roce 1995 vychází album Voices, kde Vangelis experimentuje s lidskými hlasy. V roce 1996 vychází album Oceanic, které je jakousi ódou na oceán obsahující mnoho zvuků moře a kompilace Portraits obsahující nejůspěšnější skladby z předchozích alb. Vangelisovým nejnovějším albem je Foros timis ston Greco obsahující řeckou operní hudbu, které bylo již vydáno v roce 1995, ale ve velice omezené sérii. Vyšlo tedy po několika letech opět a oficiálně a je tedy již běžně dostupné.
Vangelis je autorem mnoha filmových soundtracků. Mezi nejůspěšnější z nich patří soundtrack k filmu Chariots Of Fire za který dostal v roce 1981 Oscara. Mimo to je autorem hudby k filmům Missing (1982), Antartica (1983), Bounty (1984), Francesco (1986), 1492 (1993), Bitter Moon (1993), Blade Runner (1994) ad. Většina filmových soundtracků však nebyla nikdy vydána ve formě CD nebo kazetových nahrávek.


Úvod | Přehled díla | Nevydaná díla | Odkazy na Internetu | Návštěvní kniha


Zpět na úvodní stránku