Uvod

Vítejte na stránkách věnovaných jedné z nejznámějších osobností působících na současném poli syntetické a instrumentální hudby - syntezátorovému kouzelníkovi Vangelisovi. Tato stránka původně vznikla jako školní hypertextový projekt, ale vzhledem k tomu že obsahuje mnoho cenných informací týkajících se Vangelisovy osoby a tvorby stala se součástí internetového projektu Musichall. Na svých toulkách Internetem se mi dosud nepodařilo objevit stránky v češtině poskytující informace o tomto umělci v takovém množství v jakém je můžete najít zde. Pokud se obsah těchto stránek bude prolínat s tím co jste dosud měli možnost vidět jinde, pak vězte, že se jedná o jakýsi výběr z těch nejlepších stránek na Internetu týkajících se tohoto umělce doplněný o mé osobní hodnocení a názory. Dalším pramenem použitým pro tvorbu těchto stránek byly články z různých časopisů zejména recenze Andreje Anastazova z časopisu Score, kterému bych chtěl tímto poděkovat za vyčerpávající informace.

Jak ještě budete mít možnost vidět, Vangelis je velice zajímavá osobnost. Jeho tvorba je velice rozmanitá - komponuje vážnou hudbu pro divadlo a balet, populární hudbu a filmové soundtracky. Je představitelem mnoha hudebních směrů od klasické hudby přes pop, rock, jazz až po new age. Sám o své hudbě říká, "Vše co chci je nechat lidi přemýšlet o tom, co chci svou hudbou vyjádřit. Já jim hudbu pouze přináším a je už na nich co s ní chtějí dělat".

Jeho dílo je velice obsáhlé. Některá jeho alba byla vydána ve velmi malém počtu kusů a jsou již beznadějně vyprodána. Velká většina jeho filmových soundtracků nebyla nikdy vydána. Můžeme je slyšet pouze ve filmech, pro které byly vytvořeny. Během svého pátrání po jeho dílech jsem byl často velmi překvapen tím, k jakým filmům Vangelis hudbu tvořil a kolik ještě existuje alb o kterých jsem vůbec nevěděl. Výsledek mého snažení můžete posoudit na těchto stránkách. Vaše připomínky, náměty a vzkazy týkající se těchto stránek můžete napsat do návštěvní knihy.


Životní dráha | Přehled díla | Nevydaná díla | Odkazy na Internetu | Návštěvní kniha


  Zpět na úvodní stránku